דרזנין ושות' - משרד עורכי דין ונוטריונים

דרזנין       קסלר      גאון

תמ"א 38

המצב כיום
מרכז מדינת ישראל ובעיקרו גוש דן, סובלים ממחסור חריף בקרקעות זמינות לבניה המקבל ביטוי במחירי נדל"ן גבוהים. מאידך, בתוך תחומי גוש דן רבתי קיימים מקבצי נדל"ן מיושנים (אשר נבנו לפני שנת 1980 ועוד קודם) בהיקף נרחב הסובלים מהעדר תשתיות מודרניות ומאיכויות בניה נמוכות שאינן עומדות בתקני איכות ובטיחות עדכניים. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ברחבי גוש דן לבד מצויים למעלה מ – 250,000 מבנים ראויים לחיזוק.

כל אלה יוצרים מעמסה ניכרת על המרקם האורבני בכללותו ועל הקופה הציבורית הנדרשת ואף עשויה להידרש ביתר שאת לשאת בעלויות העקיפות הנובעות מכך.
התחדשות עירונית, כמענה למחסור בזמינות קרקעות לבניה חדשה ברחבי גוש דן, היא שם אב כולל, לרעיון כלכלי חברתי לחידוש והצערת מרכזי אוכלוסיה עירוניים שהתיישנו ולעתים הוזנחו לאורך השנים. הפתרון נמצא בדמות מתן אחוזי בניה מוגדלים ליזמים על מנת ליצר בידם תועלת כלכלית למימוש פרויקטים מסוג התחדשות עירונית כגון פינוי בינוי ו/או תמ"א 38 לסוגיה.

למידע מורחב אודות תמ"א 38, בקרו באתר משרד הפנים לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה.


תמ"א 38 צוברת משקל
בעוד פרויקטים של פינוי בינוי על פי חוק בינוי ופינוי של אזורי שיקום, התשכ"ה-1965 לא מצליחים להתרומם בקצב מהותי וראוי ועד כה נמנה מספרם בעשרות בודדות, מניין הפרויקטים מסוג תמ"א 38 לסוגיה מתקרב לכ-אלף פרויקטים. זאת, בעיקר, הודות לצמצום והסרת חסמים תכנוניים ובירוקרטים ע"י מוסדות התכנון.

התמחות משרדנו
כחלק מהתמקצעות המשרד בתחום ההתחדשות העירונית פיתח משרד דרזנין ושות' שיטה ייחודית להובלת פרויקטים שכאלה. שיטה זו סומכת על שלושה "אדנים":
שקיפות, הגינות ונחישות.

שקיפות על שום מה: על שום שאנחנו מאמינים שאין דרך לנהל פרויקטים קבוצתיים מבלי שכלל המידע פתוח וזמין לכל המעורבים ומבלי שיש "שטיקים" או "טריקים" המאפשרים לפלוני או לאלמוני לקבל "יתרונות" אישיים המקשים על קידומו היעיל של הפרויקט.

הגינות על שום מה: על שום שאנחנו מאמינים שפרויקטים מסוג זה משקפים לבעלי הדירות את ההזדמנות העיקרית לשדרג את רמת ואיכות חייהם. מכאן שנכון לדאוג שהיזם יציע להם את התמורה המיטבית האפשרית בנסיבותיו הכלכליות של הפרויקט ולא יטול את כלל העושר לכיסו.

נחישות על שום מה: על שום שאנחנו מאמינים כי ניהול ענייני, עקבי ומדוד של הפרויקט מוביל לתוצאות מיטביות מבחינת משך הזמן, המטרד וחוסר הנוחות הכרוכים בביצוע פרויקט מסוג תמ"א 38 במרקם הסביבתי הרלוונטי, הן בעבור היזם והן בעבור הדיירים.

השקפת עולמנו
על פי תפיסתנו, ליווי דיירים איננו מתמצה במתן הערות להסכם ההתקשרות בין דיירים ליזם כי אם מגלם בתוכו ליווי מקיף החל משלב קבלת וגיבוש הצעות היזמים ועד להשלמת הפרויקט, מסירת דירות התמורה לדיירים והשלמת הרישום על שמם.


הסכמה רחבה בין הדיירים לבין עצמם מהווה תנאי בסיסי להתקשרות מוצלחת של הדיירים עם יזם. במקרים רבים, ייתכנו פערים ברצונותיהם של בעלי הדירות, ולכן, חשוב שעורך הדין המייצג את הדיירים בפרויקט תמ"א 38 יהיה יצירתי, נחוש ובעל מיומנות ביישוב מחלוקות.

משרדנו מלווה את הדיירים לאורך כל הפרויקט, מתחילתו ועד סופו, תוך שמירה על קשר רציף וקבוע עם נציגות הדיירים.

  צור קשר

   סניף רמת גן
   ר
ח' מנחם בגין 11, מתחם הבורסה
   מגדל רוגובין תדהר (קומה 24)
   רמת גן מיקוד 5268104
   טל. 03-6957121
   פקס. 03-6957119

  
מייל. office@dlaw.co.il

   סניף כפר ביל"ו - בתיאום עם משרדנו       ברמת גן